Bizi Biz Yapandan Bizi Bir Yapana

“Burada dört katman var: Bir, Doğu yaratıcılığının en eski hünerleri, güzel şeyler; iki, eskiden ‘sanayi’ denilen lonca düzeninin eski ve en seçme eserleri; üç, en yeni teknoloji ve isteklere göre üretilen tasarımlar; dört, gelmiş geçmiş tarih boyunca en değerli hammaddeler; altın, gümüş, elmas ve benzerleri”*

  • 15.12.2016
  • Emine Nural Öztürk

Fotoğraf: Sibel Öztürk

Nick Merdenyan’ın, nam-ı diğer Nick Abinin büyülü, bir o kadar da huzur veren, Kapalıçarşı’daki yerine doğru yol aldık. Kime sorsak ‘’Aaa, Nick mi, yapraklarla uğraşan değil mi?’’ cevaplarıyla karşılaştık. Doğru! Yapraklarla uğraşmak… Ama ne uğraşmak! Semavi dinlerin ortak öğretilerini yapraklara nakşetmek, bu dinlerin misyonlarını yapraklara yüklemek! İşte bu yüzden ‘’misyoner yapraklar’’ ismini veriyorum, diyor Nick abi. İslam öğretileriyle başlamış, sonrasında Hıristiyanlık, Musevilik, Budizm de eklenmiş öğretilere. ‘’İslam’la başladık, çünkü bu bir İslam sanatı.’’ diyor. Yapraklarla tanışma hikayesi bu güzel zanaat, sanat ikilisi kadar orijinal.

Oğlunun vaftiz töreninde hediye olarak gelen bir saksı bitkisinin solan yapraklarını içinden gelen bir duyguyla koparıp kitap sayfaları arasına koyuyor. Birkaç yıl geçiyor, Nick Abi tesadüfen buluyor kitaplar arasında o yaprakları. İçinde daha önce hiç duymadığı bir heyecan! Bir hat sanatçısıyla, daha önce hiç denenmemiş bir iş olan ‘’yaprak üzerine hat’’ çalışmaya başlıyorlar, ortaya çıkan sevgi, hoşgörü ve güzellik!

Peki nedir bu yaprakların gizemi? Florida’dan geliyor Difenbahya yaprakları. Özenle kurutuyor yaprakları Nick Abi. İlk üç ay daha nemli olduklarından, haftada bir yerlerini değiştirirken, ilerleyen zamanlarda bir iki haftada bir değiştiriyor. Böylece kurutma işlemi özenle devam ediyor. Peki nereden geliyor bu işin ritüeli? Tamamen tecrübe… 

Bu yapraklar sihirli… Sevgi ve hoşgörü saçan, enerjisini gittiği evlere odalara yayan yapraklar. Nick Abi özenle işliyor yaprakları, her biri birbirinden değerli sanat eserleri. Genellikle sipariş üzerine çalışıyorlar, tüm bu eserleri sertifikalandırıp yanında bir de belgeselini veriyorlar! Böylelikle ilk aşamadan son aşamaya kadar görebiliyorsunuz.

Peki neler yazıyor bu esrarengiz yapraklarda?

 

 

"Ayete’l-Kürsi" ve çeşitli duaların yer aldığı bu yaprakta, büyüteçle bakılan yerlerdeki minik harflerin yazı şekline “toz yazı” deniyor ve kedi kılı fırçasıyla yazılıyor. Bir iki dakikalık sürelerle yazılıyor, ara verilip tekrar yazılıyor. Yani aslında sabrın, inceliğin ve zarafetin sanata dökülmüş hali.

 

 

Bu yaprakta ise üç büyük semavi dini sembolize eden yazı ve figürler var. Aynı daldan çıkan farklı birer gül hepsi, ve de aynı zamanda aynı kökte birleşebilen üç büyük değer. Ne güzel bir mesaj ne güzel bir öğreti…

 

Tüm bunlar ve Kapalıçarşı’nın büyülü atmosferi, insanı masallarda gibi hissettiriyor. Hipodromların ahırı olarak yapılmış bin yıllık bir bedestenin günümüzdeki akislerini capcanlı görebilmek muazzam bir deneyim!

 

Hala esnaf dayanışmasını yaşamak, insanların derdiyle hemhal olup onların mutluluğuyla sevinç duymak, kültür tozlarını genzimize kaçırmak, tarihi yaşamak, yaşamak ve yaşamak…

Nick Abinin yapraklarında yazanlar, yazılmasına vesile olan değer bütünleri, Nick Abi ve tüm bunlar biziz. Bu yapraklarsa bizim rüzgarımızı; gittiği ülkelere, şehirlere, evlere, odalara ve bambaşka hayatlara taşıyor. Böylelikle o insanlarla birlik oluyoruz, bir oluyoruz. Bu, “bizi biz yapanın; bizi bir yapma süreci”. Nick  Abi, lüle taşı sanatçılığından “Yaprakların Şefi” olma yolculuğunda bizlere yapraklarıyla birlikte sevgi ve hoşgörü kardeşlerinin muazzam birlikteliğini de tattırmış oldu. Ne mutlu Nick Abiyi tanıyanlara, ne mutlu yolu sevgi, hoşgörü ve maneviyatta buluşanlara, Nick Abi var ol, çok ama çok yaşa!

 

*Küçükerman, Ö. (2010). Kapalıçarşı. NTV İstanbul Ansiklopedisi.

Share this post:

Similar Articles:

Falezlerin Üzerindeki Tarih: Antalya Kaleiçi

Falezlerin Üzerindeki Tarih: Antalya Kaleiçi

Bergama krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmış, tarihi dar sokakları, restore edilmiş şirin mi şirin evleriyle yılın her ayı gezginleri görebileceğiniz, sokakları denize açılan, falezlerin üzerine kurulmuş bir güzellik abidesi: Antalya Kaleiçi.

Read more
Yörüklere Özgü Bir Çalgı: Sipsi

Yörüklere Özgü Bir Çalgı: Sipsi

Engin Toros Dağları'nda içten bir sesleniş yankılanır her mevsim. Çobanlar sabırla yineler insanlık çağrısını engin ufuklara doğru. İşte bu çağrı, yörüklerin mirası...

Read more
Uzundere: Bir Huzur Sığınağı

Uzundere: Bir Huzur Sığınağı

Koca Evliya Çelebi'nin “on bir ay, yirmi dokuz gün Erzurum’da kaldım, halk hâlâ yaz gelecek diyordu, amma ben görmedim…” diye hayıflandığı, buzlara tırmanılan lakin gönülleri ısıtan, Karadeniz'in yamacında bir huzur sığınağı burası: Uzundere.

Read more